جوانسازی واژن

به مجموعه اقداماتی که در راستای ترمیم بافت های آسیب دیده و قدیمی پوست در ناحیه تناسلی انجام میشود جوانسازی واژن گفته می شود. جوانسازی واژن یکی از فعالیت های تخصصی متخصص زنان و زایمان می باشد.

با بالا رفتن سن به تدریج تغییراتی در ظاهر و داخل بدن ایجاد می شود. بعد از سن ۴۰سالگی و به خصوص بعد از یائسگی سطح هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و روند پیری شروع می گردد.

همان طور که آثار پیری در ظاهر و پوست صورت و بدن نمایان می شود، در اندام های داخلی و خارجی تناسلی نیز اثرات آن آشکار می گردد. در ناحیه واژن باعث شلی، خشکی، سوزش و احساس ناخوشایند در زمان نزدیکی و به تبع آن کاهش میل جنسی می گردد.
در نواحی لابیاهای کوچک (لابیامینور) هم باعث چروکیدگی، تغییر رنگ و بد شکلی آنها می گردد. لابیاهای بزرگ (لابیاماژور) نیز دچار افتادگی، شلی و چروکیدگی می شوند. این تغییرات در همه بانوان چه با زایمان طبیعی، چه سزارین و حتی درکسانی که اصلا بارداری و زایمان نداشته اند ایجاد می گردند. این تغییرات در روابط زناشویی اکثر بانوان ایجاد اختلال کرده و به صورت مستقیم و غیر مستقیم سبب ایجاد مشکلات شخصی و اجتماعی می شوند. اما خوشبختانه روش های درمانی متنوعی برای درمان این مشکلات ارائه شده است.

روش های جوانسازی واژن

روش های مختلفی برای جوانسازی واژن وجود دارد که بر اساس مشکلات واژن و تشخیص پزشک شما قابل انتخاب می باشد. جوانسازی واژن با لیزر، تزریق چربی و فیلر یکی از روش های متداول جوانسازی واژن است. در ادامه به صورت مفصل به روش های جوان سازی واژن می پردازیم.

جوانسازی واژن با لیزر

لیزر یکی از روش های جوانسازی واژن می باشد که با تحریک کلاژن سازی و افزایش خونرسانی واژن، سبب ترمیم بافت های آسیب دیده می شود. لیزر را باید طی چندین جلسه ادامه داد تا بتوان بهترین نتیجه را از آن ها گرفت.

جوانسازی واژن با استفاده از لیزر انجام می شود که به طور اختصاصی برای مخاط واژن تولید شده است. لیزر مشکل کاهش استروژن در بافت واژن را که معمولا پس از یائسگی و زایمان رخ می دهد،  با فعال سازی دوباره کلاژن جدید و بازسازی حالت واژن سالم، حل می کند.

مزایای اصلی جوان سازی واژن با استفاده از لیزر

 • درمان سریع تقریبا 15 دقیقه ای در هر جلسه
 • عدم نیاز به بیهوشی
 • حداقل عوارض و بدون ریسک
 • بهبود سریع و دائمی علائم در اکثر زنان
 • عدم نیاز به استراحت پس از درمان
 • مناسب برای تقریبا تمام زنان به خصوص بیمارانی که درمان هورمونی برایشان ممکن نیست مانند بیماران سرطانی

آیا جوانسازی واژن با لیزر واژینال به مشکلات دیگری غیر از یائسگی کمک می کند؟

 • درمان آتروفی واژن ناشی از زایمان
 • درمان شلی بافت واژن
 • درمان مقاربت دردناک ناشی از پارگی پرینه در حین زایمان
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • کاهش سرعت پیر شدن مخاط واژن در حین حفظ عملکرد آن

آیا جوانسازی واژن درد دارد؟

درمان محیط داخلی بافت واژن بدون درد است. ممکن است پس از درمان احساس ناراحتی بسیار کمی برای سه تا هفت روز وجود داشته باشد که معمولا به راحتی توسط مسکن های خفیف قابل کنترل است.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

اکثر زنان پس از جلسه اول احساس بهبود زیادی می کنند اما بهترین نتایج در طی سه جلسه در طی دو ماه به دست می آیند.

جوانسازی واژن با تزریق چربی

همانطور گفتیم حتی اگر یک خانم هیچ رابطه ای نداشته باشد پس از سن ۳۰ سالگی واژن وی دچار پیری و افتادگی می شود، حال اگر زایمان طبیعی و کاهش وزن شدید نیز داشته باشد این موضوع تشدید می شود. به طور کلی با افزایش سن پوست دچار شلی و افتادگی می شود و دیگر مانند سابق شاداب نیست، پوست ناحیه تناسلی نیز از این قاعده مستثنی نیست، با گذشت زمان دچار افتادگی، شلی، لاغری، پیری و چروک شدن می شود.

هرچند که کاهش وزن های شدید نیز می توانند باعث تمامی مواردی که در بالا ذکر شد بشوند. برای رفع تمامی مسائلی که در بالا گفته شد می توانیم در این نواحی چربی تزریق کنیم و باعث جوانسازی آن شویم، بدین گونه که چربی از دست رفته به علت کاهش وزن و پیری، مجدداً باز می گردد و سبب بازگشت شادابی به این ناحیه می شود.

تقویت نقطه جی با تزریق چربی

میل جنسی بانوان با پیر شدن، تغییرات هورمونی، زایمان های طبیعی و … به مرور کاهش می یابد، یکی از مسائلی که در ارگاسم بانوان تأثیر زیادی دارد نقطه جی است. نقطه جی یکی از بخش هایی است که گفته می شود در ارگاسم زنان بسیار مؤثر است، این نقطه که در داخل واژن وجود دارد گاهی نیز به عنوان عاملی برای کاهش درد زنان باردار هنگام زایمان کردن از آن یاد می شود، هرچند که گروهی معتقدند این نقطه اصلا وجود ندارد. بانوانی که در ارگاسم مشکل دارند می توانند پس از معاینه و تشخیص، نقطه جی خود را تقویت کنند این فرایند با تزریق چربی و فیلرها به این ناحیه صورت می گیرد و در نهایت همین موضوع باعث افزایش لذت جنسی هنگام رابطه و دخول می شود. علاوه بر چربی می توان از تزریق فیلرها و یا ژل ها بهره برد، انواع دائم آن ها می توانند خاصیت پرکنندگی خود را تا ۵ سال حفظ کنند.

زیباسازی ناحیه ژنیتال با تزریق چربی

پس از شرح کاربردهای چربی در ناحیه ژنیتال زنان، تا الآن به این پی برده اید که چه قدر تزریق چربی در ناحیه ژنیتال می تواند سبب زیبایی و جوانسازی این ناحیه شود. قطعا یکی از نواحی حساس بدن ناحیه ژنیتال است که اکثر بانوان بسیار روی آن حساس هستند، این ناحیه به علت حساسیت بالا و تأثیر در بهبود رابطه جنسی نیاز به رسیدگی بیشتری دارد.

در یک جمع بندی کلی می توانیم بگوییم اگر دچار لبیاهای نا متقارن، افتاده و شل هستید و یا لبیاماژورهای شما به دلایل مختلف دچار لاغری و افتادگی و شلی شده اند و اگر افزایش حجم آن ها باعث زیبایی بیشتر ناحیه تناسلی شما می شود،  می توانید با تزریق چربی یا فیلرها ساختار آنها را زیبا کنید.

بهترین کاندیدای تزریق چربی به واژن

بهترین کاندیدای تزریق چربی افرادی هستند که ناحیه ژنیتال آنها بخشی از چربی طبیعی خود را از دست داده است و از این رو دچار پیری، چروک، شلی و افتادگی شده است. این اتفاق معمولا بر اثر گذر عمر، یائسگی، زایمان های طبیعی متعدد، کاهش وزن های شدید و … می افتد. از طرفی برای رفع برخی نواقص جزی که در بخش های بعدی به شرح مفصل آنها پرداخته ایم نیز تزریق چربی کاربرد دارد.

اگر از مشکلات دوره یائسگی و کاهش هورمون استروژن در ناحیه واژن خود رنج می برید، می توانید با تزریق چربی خیلی از این مشکلات را رفع کنید.

عمده مشکلاتی که بانوان به ما مراجعه میکنند، مشکل آتروفی واژن است که فرد دچار احساس ناخوشایندی در واژن خود می شود از جمله: خارش، سوزش، خونریزی و درد هنگام رابطه جنسی و … . آتروفی واژن معمولاً در زنانی رخ می دهد که دچار یائسگی شده اند. یکی دیگر از کاربردهای تزریق چربی در زنانی ست که مشکل ارگاسم دارند. این گروه از زنان می توانند با تزیق چربی در ناحیه نقطه جی خود این مشکل را رفع کنند.

تمامی این موارد باید پس از تشخیص پزشک متخصص صورت می گیرد و سپس اقدام به درمان آن با تزریق چربی کرد.

برای انجام لیپوماتیک فرد می تواند هشیار باشد و از روش های بی حسی استفاده شود. قبل از انجام لیپوماتیک پزشک پلن ذهنی خود را با زدن علامت هایی روی بدن بیمار پیاده می کند،  بدین شکل کار دقیق و بدون عیب انجام می شود. ابتدا ناحیه موردنظر که از قبل باید شیو شده باشد،  ضد عفونی می شود. سپس به کمک بی حسی موضعی،  آن بخش بی حس می شود، بعد از این مرحله با دستگاه مخصوص لیپوماتیک که دارای لوله باریکی به نام کانولا است و ته آن به سرنگ مخصوصی وصل است، سلول های چربی به آرامی از بدن خارج می شوند.

برای خارج کردن چربی باید سلول های چربی را شکاند. برای عبور این کانولاها باید از قبل سوراخ های ریزی ایجاد کرد. سلول های چربی استخراج شده سالم هستند ولی به علت ناخالصی هایی همچون خون باید به کمک سانتریفوژ و سرم های مخصوصی جداسازی شوند و ناخالصی های آن از بین برود. بدین ترتیب چربی خالص آماده تزریق می شود.

چه آمادگی هایی قبل از تزریق چربی در واژن موردنیاز است؟

 • انجام آزمایشات مربوطه و بررسی آنها توسط متخصص.
 • در صورت وجود عفونت در ناحیه واژن و دهانه رحم باید عفونت به طور کامل درمان شود.
 • در صورت داشتن بیماری خاص یا مصرف داروهای خاص باید متخصص را در جریان بگذارید.
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ویتامین E
 • قطع مصرف سیگار دو هفته قبل از تزریق. زیرا نیکوتین باعث اختلال در جریان خون می شود.
 • قطع مصرف الکل دو هفته قبل از تزریق.
 • مصرف مایعات زیاد قبل از انجام تزریق چربی.
 • عدم مصرف مواد غذایی 6 ساعت قبل از تزریق.
 • تمیز بودن و تراشیدن موهای زائد در محل تزریق چربی در لابیا ماژور.