کیست واژن چیست؟ دلایل ابتلا و عوارض و درمان کیست واژن

کاشت موکیست ها حباب هایی هستند که با مایع، هوا پر شده اند. و اکثر وقت ها موجب درد نمیشوند. اندازه آن ها از ابعاد بسیار کوچک و بسیار بزرگ متغیر است.کیست ها میتوانند در هر نقطه از بدن رشد کنند.

نوعی از کیست ها بخاطر آسیبی که حین زایمان طبیعی یا در جراحی ها به واژن وارد میشود به وجود می‌آیند.

 

انواع کیست واژن:

  • کیست غده بارتولن
  • کیست انکلوزیونی
  • کیست مولرین
  • کیست های مجرای گارتنر

 

چرا دچار ابتلا به کیست واژن میشویم؟

وقتی مسیر یک کانال یا یک غده مسدود شود و مواد و مایعات در آن جمع شود باعث به وجود آمدن کیست واژن میشود.

 

حتما میخواهید بدانید که چگونه باید متوجه کیست واژن بشوید یا علائم آن چیست؟ وقتی در بدن کیست به وجود می‌آید تا زمانی که پزشک متخصص زنان شما را معاینه بالینی لگن نکند پنهان می‌ماند چون در اکثر موارد کیست بدون درد است مگر وقتی که کیست واژن بسیار بزرگ شود ممکن است در رابطه جنسی، راه رفتن تشخیص داده شود و ممکن است گاهی اوقات باکتری هایی وارد کیست واژن شوند که باعث عفونی شدن آن شوند و دردهایی را به همراه داشته باشند.

 

کیست واژن چگونه درمان میشود؟

نشستن در آب گرم میتواند به درمان کیست کمک کند اکثرا کیست واژن نیازی به درمان ندارد اما اگر شخص کچار درد بشود یکی از گزینه های زیر به اون پیشنهاد میشود:

آنتی بیوتیک ها: زمانی که کیست واژن عفونی شود آنتی بیوتیک تجویز میشود.

حمام آب گرم: نشستن در وان پر از آب گرم روزی چند بار به مدت ۳الی ۴ روز مفید است.

مارسوپیالیزیشن: ای روش برای کیست های دردسر ساز مفید است و در این روش پزشک با برش اطراف کیست جایی برای تخلیه باز میکند و بعد آن را کانل بخیه میزند.

برداشتن کامل غده: این کار برای کیست های بارتولن که اصلا شایع نیست استفاده میشود.

کیست نبوتین دهانه رحم چیست؟

کیست های نبوتین (نابوتین، نابوتیان) برآمدگی هایی هستند که روی سرویکس (دهانه رحم) هستند و مخاطی به رنگ زرد شفاف دارد.

 

برایتان سوال میشود که در چه زمانی امکان به وجود آمدن کیست نبوتین است؟ زنان بعد از زایمان یا بعد از یائستگی دچار کیست نبوتین میشوند. این کیست ها هیچ علامتی ندارند و طبیعی هستند و

نشانه سرطان سرویکال (سرطان دهانه رحم) نیست.

 

علل ایجاد کیست نبوتین

وقتی سلول های پوستی روی غدد سازنده مخاط دهانه رحم را میپوشاند و آن هارا مسدود میکند کیست نبوتین تشکیل میشود. وقتی در هنگام زایمان سلول های پوست که اضافه هستند روی غدد مخاطی رشد کنند و مخاط را درون غدد گیر بیندازند باعث تشکیل کیست میشوند.

 

فکر میکنید کیست دهانه رحم چه علائمی دارد؟ این کیست ها هم مثل کیست واژن اندازه های مختلفی دارند و حتی قطر آن ها ممکن است از چند میلی متر تا ۴ سانتی متر متفاوت شوند. مانند کیست واژن بدون معاینه لگنی پزشک قابل تشخیص نیست و باعث بروز درد یا علائم دیگری نمیشوند. اما اگر در دوران پریود خود ترشحات یا خونریزی های غیر معمول یا درد لگن شدید دارید به پزشت مراجعه کنید چون ممکن است نشان دهنده عفونت باشد و نیاز به بررسی دارد.

  • درد در ناحیه لگن
  • احساس سنگینی یا پر شدن واژن
  • نامنظم بودن پریود

 

کیست دهانه رحم یا نبوتین چه عوارضی دارد؟

این کیست ها عوارض جدی ندارند و به راحتی با یک سنوگرافی قابل تشخیص هستند. اما بعضی وقت ها ممکن است آنقدر بزرگ بشوند و تعدادشان زیاد بشود که به انجام آزمایش پاپ اسمیر دردناک مجبور شوید. در این کیست ها مخاط وجود دارد و ممکن است زمانی خود به خود بترکند. وقتی این اتفاق بیوفتد باعث ترشحات، بو و خونریزی غیر معمول میشود. اما نگران نباشید چون برای تخلیه آن نیازی به جراحی نیست چون حتی بزرگ ترین کیست هارا بدون جراحی میتوان خارج کرد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

یک زن باید سالانه برای معاینات زنانه خود وقت بگذارد و این گونه میتواند برای بررسی هر توده جدیدی در واژن مطمئن شود و به پزشت مراجعه کند.