نقش آلودگی صوتی در سقط جنین و زایمان زودرس

یکی از عوامل سقط جنین، آلودگی صوتی می باشد. در تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته است متوجه شده اند که آلودگی صوتی باعث ایجاد مشکلات باروری مانند سقط جنین می شود. در این مقاله از وب سایت دکتر مریم اکبری اطلاعاتی در خصوص نقش آلودگی صوتی در سقط جنین را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

 سقط جنین چیست؟

به ختم بارداری زیر 20 هفتگی سقط جنین گفته می شود. به عبارت دیگر اگر دوره بارداری به هر دلیلی به بالای 20 هفته نرسد، به آن سقط جنین گفته می شود. صور اشتباهی در بین زنان رایج است که سقط را فقط از دست رفتن خودبه خودی جنین تلقی می کنند و موارد دیگر مانند از دست رفتن جنین از طریق کورتاژ و مصرف یا تزریق دارو را سقط نمی دانند و وقتی پزشک از آنها سوال می کند که سقط داشته اید، می گویند نداشته ایم که این مساله می تواند مانع از ارائه درمان های صحیح شود.

شایع ترین علل سقط جنین و میزان شیوع

شایعترین علت سقط های زیر 12 هفتگی عوامل ژنتیکی هستند و پس از آن دلایلی مانند کمبود برخی هورمون ها همچون هورمون پروژسترون یا اختلالات عملکردی غده تیروئید، مشکلات رحمی مانند چسبندگی های رحمی یا گنجایش کم رحم که نمی تواند جنین را بیشتر از 20 هفته نگه دارد و جنین را دفع می کند. آمار سقط جنین در کشور ما با آمار جهانی چندان تفاوتی ندارد؛ طبق آمار جهانی حدود 15 درصد جمعیت زنان باردار دچار سقط می شوند که در ایران نیز همین طور است.

نقش آلودگی هوا و استرس در بروز سقط جنین

در مورد آلودگی هوا تحقیقات نشان می دهد این مساله می تواند سبب ناهنجاری ها یا بیماری هایی مانند اوتیسم در نوزادان شود. همچنین نتایج این تحقیقات نشان می دهند که آلودگی هوا می تواند سبب زایمان زودرس و وزن کم جنین در موقع تولد شود اما این که به عنوان عامل سقط ثابت شده باشد، هنوز مطلب ثابت شده ای وجود ندارد زیرا اثبات آن به بررسی های دقیق، طولانی مدت و با جامعه آماری بالایی دارد.

با این حال تحقیقات انجام شده در مورد افرادی که در مجاورت معادن یا کارگاه های صنعتی زندگی می کردند، نشان داده است که آلودگی های موجود در هوای این اماکن در سقط جنین موثر بوده است. درخصوص ایجاد مشکل کم وزنی و زایمان زودرس، به دلیل وجود استنشاق آلاینده های موجود در هوا توسط مادر باردار، اکسیژن رسانی خوبی به جفت صورت نمی گیرد که در نتیجه منجر به زایمان زودرس یا نوزاد با وزن کم می شود.

زایمان زودرس چیست؟

زایمان زودرس چیست و به چه زایمان هایی زودرس گفته می شود؟ به تولد بین هفته های 22 تا 37 بارداری زایمان زودرس گفته می شود. اگر چه علت آن دقیقا مشخص نیست ولی عوامل زیر نقش اساسی در زایمان زودرس دارند :

  • عفونت های واژینال بخصوص باکتریال: مواد ترشح شده از باکتریها باعث پاره شدن کیسه آب می شود و گاهی ورود باکتری به مایع آمنیوتیک باعث زایمان زودرس می شود.
  • ناهنجاری در رحم
  • مشکلات جفت مانند جفت سر راهی و کندگی جفت
  • بزرگی بیش از حد رحم مانند چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک
  • برخی بیماریها مانند دیابت,ژنژویت (عفونت لثه شدید) ، لوپوس، آسم شدید, هپاتیت, بیماریهای روده, عفونت کلیوی ,عفونت ریوی, ضربه به شکم, جراحی شکم مانند آپاندیس در بارداری

تاثیر استرس بر زایمان زودرس:

برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود. افسردگی و استرس از جمله شایع ترین عوامل خارجی است که موجب بروز زایمان زودرس می شود. براساس نتایج تحقیقات، مادرانی که دوران بارداری خود را با نگرانی، افسردگی و استرس پشت سر می گذارند احتمال بروز این اختلال را در نوزادشان افزایش می دهند چرا که این حالات روحی موجب افزایش هورمون استرس در زنان باردار می شود و احتمال زایمان زودرس را در آن ها بالا می برد.

شب بیداری، شب کاری، تنش ها و فشار کاری زنان باردار در برخی از مشاغل مانند پرستاری نیز می تواند احتمال بروز این عارضه را در زنان باردار افزایش دهد و احتمال تولد نوزاد را پیش از تکامل اندام های درونی بدن به ویژه اندام های تنفسی در هفته های ۳۴ و ۳۵ بالا ببرد؛ اختلالی که بروز آن موجب آسیب پذیری نوزاد شده و نیاز به مراقبت های ویژه از نوزاد را ضروری می کند.

راه های پیشگیری از زایمان زودرس

برای پیشگیری از تولد نوزاد نارس نکات پراهمیتی وجود دارد که رعایت کردن آن ها می تواند تا حد زیادی از تولد نوزاد نارس پیشگیری کند و احتمال تولد نوزاد را در زمانی زود تر از زمان طبیعی به حداقل ممکن برساند.

در طول دوران بارداری ارتباط خود را با پزشک تان قطع نکنید. به او مراجعه کنید و روند رشد جنین و علائم عمومی بدن خود و جنین تان را بررسی کنید. با کنترل بیماری‌های مادر و کنترل تغذیه و تأمین شرایط مناسب برای حاملگی می توان از تولد نوزاد نارس جلوگیری کرد.

قبل از مصرف هرگونه دارو حتی مسکن ها با پزشک تان مشورت کنید و از مصرف داروهای شیمیایی و طبیعی بدون مشاوره با پزشک یا متخصص طب سنتی پرهیز کنید.

رژیم غذایی خود را دست کم نگیرند و مصرف خوراکی ها و مواد غذایی سالم به ویژه گوشت ماهی که سرشار از امگا۳ است را فراموش نکنید.

وزن خود را در شرایط طبیعی نگه دارید و مراقب باشید که در دوران بارداری بیش از حد دچار اضافه وزن و چاقی نشوید.

از استعمال سیگار و قرار گرفتن در محیطی که در آن افراد سیگاری حضور دارند، پرهیز کنید.

در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها بسیار تاثیرگذار است.

برای درمان عفونت‌های دهان و دندان، توصیه می‌شود به دلیل اینکه سه ماهه اول بارداری حساسیت ویژه‌ای دارد و امکان عکس برداری و بی‌حسی نیست، در ماه‌های بعدی نیز درمان مشکلات دندانی بدون درد و با روش بی‌حسی امکان‌پذیر نیست، بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که لازم است، انجام دهند.

علایم زایمان زودرس:
– انقباضات منظم رحمی(۴ بار یا بیشتر در ساعت). گاهی این انقباضات بدون درد می باشد و فقط سفتی و فشردگی در عضلات رحم ایجاد می شود.- درد های شکمی مانند درد های دوران پریود
– افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال
– پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن
– درد و فشاردر قسمت انتهایی کمر
– احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است
– تورم ناگهانی و یا شدید در پا , دست و صورت
– تغییر واضح در حرکت جنین
– تب، لرز، استفراغ و سر درد شدید
– گاهی درد معده که به هیچ وجه برطرف نمی شود و گاهی همراه با اسهال می باشد